confronto
- marginal costing fixed production costs are treated as period costs and are written off as they are incurred
- absorption costing fixed production costs are absorbed into the cost of units and are carried forward in inventory to be charged against sales for the next period
calcolo
Dati
| Per unit |
$ |
| Selling price |
180.00 |
| Direct materials |
40.00 |
| Direct labour |
16.00 |
| Variable overheads |
10.00 |
- annual fixed production overheads are budgeted to be $1.6 million
- produce 1,280,000 units each year
- actual overheads are $1.6 million for the year
- budgeted fixed selling costs are $320,000 per quarter
- actual sales and production units for the first quarter of 20X8
- Sales 240,000
- Production 280,000
calcolo:
- marginal costing
- absorption costing
procedure
- calculate the overhead absorption rate per unit
overhead absorption rate is based only on budgeted figures
Overhead absorption rate = Budgeted fixed overheads
Budgeted units
Budgeted overheads (quarterly) = $1.6 million / 4 = $400,000
Budgeted production (quarterly) = 1,280,000 / 4 = 320,000 units
Overhead absorption rate per unit = $400,000 / 320,000 = $1.25 per unit
- calculate total cost per unit
Total cost per unit (absorption costing) = Variable cost + fixed production cost = (40 + 16 + 10) + 1.25 = $67.25
Total cost per unit (marginal costing) = Variable cost per unit = $66
- calculate closing inventory in units
Closing inventory = Opening inventory + production – sales
Closing inventory = 0 + 280,000 – 240,000 = 40,000 units
- calculate under/over absorption of overheads
this is based on the difference between actual production and budgeted production
Actual production = 280,000 units
Budgeted production = 320,000 units (Budgeted production (quarterly))
Under-production = 40,000 units
absorption of overheads of 40,000 x $1.25 = $50,000
- produce statements of profit or loss